جوایز نما « دو جایزه برای اشتراوس و هیلگارت »

جوایز نما در آلمان و اتریش که معروف ترین مسابقات طراحی نما در کشورهای آلمانی زبان هستند ، در سال 2015 در دو بخش ، اشتراوس و هیلگارت را برنده اعلام کردند . از میان 400 طرح با کیفیت ، 18 طرح در مسابقه برنده شدند .

داوران این طرح ها را از میان بهتربن ها برگزیده بودند ، یعنی طرح هایی که از نظر ایده و اجرا شاخص ، و دارای ویژگی های نمونه بودند . اشتراوس و هیلگارت با دو طرح در مسابقه طراحی نمای آلمان شرکت کرده بودند .

در بخش ساختمان های صنعتی و تجاری ، به خاطر طراحی معماری « هنر محور » نمای کارخانه تبدیل زباله به انرژی لودویگس هافن در آلمان برنده جایزه نخست شد . جایزه حامی برای کار هنری و طراحی محور هم ، به خاطر طراحی و اجرای یک طرح تصویری روی یک ساختمان بلند مرتبه ، به آن دفتر تعلق گرفت .

نمای کارخانه زباله سوزی لودویگس هافن

 اشتراوس و هیلگارت برنده جایزه نما اتریش برای طراحی نمای کارخانه زباله سوزی شدند. یک محوطه طراحی شده 340 متر مربعی : پروژه ای که داوران آن را یک نقطه عطف بالقوه تشخیص دادند.

این محوطه انگار از بلوک صنعتی بی رنگ پیرامون بیرون جهیده ، اما فقط از نظر بصری ، چون با 74 رنگ مختلف ، همچون موزاییکی رنگی کاملا در هم بافته شده . طرح تجسم قدرتمندانه ی این مفهوم است : تامین انرژی از زباله ، و چهار عنصر : خاک ، آتش ، هوا، و آب .

کارخانه زباله سوزی لودویگس هافن نوشته شده توسط دفتر معماری آبان
کارخانه زباله سوزی لودویگس هافن نوشته شده توسط دفتر معماری آبان در مقاله جایزه نما
کارخانه زباله سوزی لودویگس هافن نوشته شده در مقاله جایزه نما توسط دفتر معماری آبان طرح ایوان
کارخانه زباله سوزی لودویگس هافن - دفتر معماری آبان
کارخانه زباله سوزی لودویگس هافن نوشته سده در مقاله جایزه نما توسط دفتر معماری آبان
کارخانه زباله سوزی لودویگس هافن نوشته شده توسط دفتر معماری آبان

 نمای پروژه ی موج بزرگ

نمای پروژه موج بزرگ که توسط اشتراوس و هیلگارت طراحی شد، یک بلوک 11 طبقه حجیم در سنفتنبرگ ، با دریاچه ای پشت آن و خواست کارفرما مبنی بر تأمین شخصیتی بارز برای ساختمان ، ایده نهایی استفاده از فرم یک تک موج ، برای تبدیل حجم مکعب به یک نشانه در ساحل دریاچه بود .

اجرای هوشمندانه ، جاذبه ایده را آشکار می کند . : موج آب انتزاعی به نظر می رسد چون به 3500 پیکسل تقسیم شده است و همچون شبکه ای با 18 رنگ متفاوت و خاص آبی و خاکستری روی پوسته ساختمان اجرا شده است . از نزدیک آن ها مربع های رنگی هستند ، تصویر کامل فقط از فاصله دور تشخیص داده می شود . یک نوار منحنی LED بالاترین لبه ی رنگ شده ی آب را مشخص می کند و باعث می شود در شب هم تصویر از فاصله ی دور دیده شود .

طرح خلاقانه و اجرای بی نقص با کمک « انجمن هنرمند » کوتباس محقق شد . جایزه حامی ، به طراحان و کارفرما ، و همچنین شورای خانه سازی شهرداری تعلق گرفت که دومین جایزه اشتراوس و هیلگارت در این مسابقه بود .

ایده فنی موج بزرگ ، خلق مجازی یک موج آب است که سرتا سر کل نما پخش می شود . این کار با روشی خاص ، که عکس ها را به پیکسل های ناهموار تغییر شکل داد ممکن شد . در گام دوم ، به هر یک از این 3500 پیکسل ، یکی از 18 نوع متفاوت رنگ آبی تعلق گرفت.
طرح با استفاده از قالب و رنگ، مستقیم روی گچ بافت دار منتقل شده است . هر مربع یک کد رنگ دارد و با همان رنگ پر شده . با وجود ریزه کاری زیاد ، اجرای این نمای عظیم فقط سه ماه طول کشید.

پروژه ی موج بزرگ نوشته شده توسط دفتر معماری آبان
پروژه ی موج بزرگ طراحی شده توسط اشتراوس و هیلگارت ونوشته شده توسط دفتر معماری آبان
پروژه ی موج بزرگ نوشته شده در مقاله جایزه نما توسط دفتر معماری آبان
پروژه موج بزرگ نوشته شده در مقاله جایزه نما نوشته شده توسط دفتر معماری آبان

اشتراوس و هیلگارت کارشان را از نظر هنری ، نوعی « مهندسی معکوس » می دانند ، آنها ابتدا بهترین ایده را جستجو میکندد و این که چگونه میتوانند این ایده را به عمل در بیاورند. هر پروژه آن ها به دلیل دل مشغولی شدید درباره ابعاد فلسفی ، خلاقانه و فنی آن ، کیفیتی خاص خود دارد . تبدیل روابط پیچیده به پیام های بصری آشکار ، الویت مقدم گروه است.

اشتراوس و هیلگارت درباره کار در زمینه گرافیک معمارانه می گویند : « دفتر ما هنرمندان ، فیلسوفان و صنعتگران را زیر یک سقف گرد می آورد . کار هر روز ما این است که پروژه های هنری را قابل اجرا کنیم . تجارب فنی 10 ساله ، به ما اجازه می دهد ایده های گرافیکی پیچیده را با روشی مدرن و سازمان یافته روی ساختمان ها اجرا کنیم . این کارهای دقیق هنری، در عین حال با نیازهای ساختمانی مربوط هم مطابقت دارند . کار ما در خصوص فصل مشترک هنر و ساختمان ، مرزهای هر آن چه عملی است را تغییر می دهد و عرصه های کاملأ جدید کاری را به روی کارفرمایان معماری ما باز می کند .»

12 سال پیش هم اشتراوس و هیلگارت موفق ، و در میان تقدیر شدگان این جایزه بودند . در سال 2003 زمانی که انجمن هنرمند هنوز در آغاز کار، و اهمیت خود بود ، آن ها اولین جایزه ی خود را گرفتند . امروزه این دفتر در سطح ملی و بین المللی فعال و شناخته شده است.

اشتراوس و هیلگارت با ایده های خود بین هنر، فرهنگ و معماری ارتباط برقرار می کنند . کار آن ها در زمینه گرافیک ، طرح های رنگی ، نقاشی دیواری ، و هنر نما ، برای معماران ، برنامه ریزان و کارفرما های دولتی است . معروفیت دفتر به خصوص به خاطر توانایی شان در تبدیل موضوعات پیچیده به پیام های بصری متمایز است.

شرکت بریلوکس ، تولید کننده رنگ و جلا ، برگزارکننده 24 دوره جایزه طراحی نمای آلمان ، و دو دوره جایزه طراحی نمای اتریش بوده است . هیئت داوران متشکل از 13 معمار ، طراح رنگ ، صنعتگر و ناشران تخصصی این رشته ، تا کنون مبلغ 23600 یورو به 14 طرح برنده از آلمان ، و 4 طرح برنده از اتریش جایزه اهدا کرده اند. طرح خوب ناشی از ماهیت کار است ، که با انتخاب آزادانه و گاه بازیگوشانه وسایل و ابزارها گسترش می یابد و با اجرای ماهرانه آشکار می شود.

این فرض، رهنمودی برای داوران، و معیاری برای شرکت کننده هاست که سال آینده نیز معتبر خواهد بود. اطلاعات بیشتر درباره این جایزه را میتوانید در سایت www.fassadenpreis.de پیدا کنید.

پروژه های شاخص اشتراوس و هیلگارت

غرفه آلمان در اکسپوی 2010 شانگهای

 اشتراوس و هیلگارت برای رستوارن غرفه آلمان در این اکسپو ، یک ایده گرافیکی  که از نظر بصری با موضوع غرفه ، « توازن » مطابقت داشت طراحی کردند .

16 ستون مدور رستوران به تنه درختانی تبدیل شدند که نوک آن ها متشکل از حروف نام کنگره های ایالت های فدرال آلمان بود . چشم انداز طبیعی انتزاعی فقط میتوانست از نقاط خاصی بدون در هم پیچیدگی دیده شود . با حرکت بیننده به نقطه ای دیگر ، شاخ و برگ نوک درختان گسترش می یافت و بازی نور و سایه زیر درختان را نمایش می گذاشت.

چالش بزرگ این پروژه یافتن یک ایده گرافیکی قطعی و ادغام آن در معماری بود . تصاویر در هم پیچیده در نسخه دقیق سه بعدی رستوران طراحی ، و بعد با رنگ روی سایت اجرا شدند . مهم این بود که پیچیدگی تکنیکی و جزئیات کار بلافاصله برای بیننده ملموس باشد . این پروژه نشان دهنده ایده آل های ما از هنر قابل اجراست.

غرفه آلمان در اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای نوشته شده در مقاله ی جایزه نما
غرفه آلمان در اکسپو شانگهای نوشته شده توسط دفتر معماری آبان
غرفه آلمان در اکسپو ۲۰۱۰ شانگای نوشته شده در مقاله جایزه نما توسط دفتر معماری آبان
غرفه آلمان در اکسپو ۲۰۱۰ شانگهای توسط دفتر معماری آبان

کلینیک دندانپزشکی در برلین

 اشتراوس و هیلگارت در این پروژه دو دیوار موضوعی طراحی کردند که فقط از زاویه ی خاصی دیده میشوند . با دور شدن از محورهای بصری انتخاب شده ، تصاویر به شکلی غیر منتظره و با سرعت های متفاوت پنهان می شوند .

طرح های انتزاعی نقطه ای باعث می شوند حتی بخش های در هم پیچیده تصاویر ، زیبایی شناسی مستقل خود را حفظ کنند . این نوع تصویر درون تصویر، در دنیا منحصر به فرد است و احتمالا به خاطر پیچیدگی فنی و هنری اش ، یگانه خواهد ماند.

کلینیک دندانپزشکی در برلین نوشته شده در مقاله جوایز نما توسط دفتر معماری آبان
کلینیک دندانپزشکی در برلین نوشته شده در مقاله جوایز نما توسط دفتر معماری آبان

هتل « آسیاب قدیمی » رادیسون بلگراد

اشتراوس و هیلگارت برای کل 240 اتاق هتل ، دیوارهای گرافیکی طراحی کردند که ایده اصلی آن ترکیب سناریو ها ، به وسیله نمایش آسیاب سابق همراه با بازتاب های متحرک اتاق های واقعی بود . با استفاده از رنگ شفاف ، تصاویر مستقیم روی سطح بتنی اجرا شدند که به دلیل داشتن طرح افقی خطی ، حالتی بی شکل ( شیشه ای ) ایجاد می کند . در هم پیچیدگی به نحوی طراحی شده که بهترین دید را از تخت خواب داشته باشد.

هتل بلگراد طراحی شده توسط اشتراوس و هیلگارت در مقاله جوایز نما توسط دفتر معماری آبان نوشته شده است
هتل آسیاب قدیمی رادیسون بلگزاد در مقاله جوایز نما درباره آن نوشته شده است
هتل بلگراد در مقاله جوایز نما در باره آن توضیح داده شده است.

نمای پروژه این هنوز هم می آید …

اشتراوس و هیلگارت در رابطه با طراحی نما این پروژه برای شرکت در مسابقه میگویند که : ایده اصلی برای ورود به این مسابقه ایجاد مکانی است که بتوان آنرا با روشی چند حسی تجربه کرد ، که اتحاد مجدد آلمان یک پروسه طولانی ، دشوار و در حال انجام است و انقلاب صلح آمیز شگفتی با تجربه جهان است. مکانی برای درخواست بین المللی ظهور کرده و مسیر وحدت و عدالت و آزادی را منعکس می کند.

در اینجا نماد توپ به صورت پازلی و تکه تکه شده توسط اشتراوس و هیلگارت به این دلیل برگزیده شده است که ، در نماد توپ ، قطعات جداگانه آوار متحد شده و یک ساختمان چشمگیر را تشکیل می دهند که کل بی نظیر را در بر می گیرد و اثبات بصری را فراهم می کند که چیزهای پیچیده می توانند قطعاً واحدی را تشکیل دهند.

پروژه این هنوز هم می آید طراحس شده توسط اشتراوس و هیلگارت در مقاله جوایز نما نوشته شده است
پروژه این هنوز هم می آید نوشته شده توسط دفتر معماری آبان
پروژه این هنوز هم می آید نوشته شده در مقاله جوایز نما توسط دفتر معماری آبان
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
آیا سوالی دارید؟